Skip to main content
   
ORIOLE DOG TRAINING CLUB
--------------------------------------------------------------------
HomeEvents

Events - Month View

The event calendar shows upcoming club events. Select a view then use the navigation buttons to move between dates. Click on the event to view more information, including the event description, times, location, fees and any rules regarding attendance; you can also register for events from this screen. Click on the magnifying glass on the toolbar to see search and filter options.

December, 2018

Saturday
1
AKC Scent Work Trial (All Day)
Sunday
2
S Augat Agility Ring (12 - 2 PM)
Sunday
2
S. Mehring - Agility Side (9:30am - 12pm)
Sunday
2
F. Wynn - Agility Side (2 - 3:30 pm)
Sunday
2
Kaiser K9 Nosework Seminar - Blue Room - (1:30 - 5:30 PM )
Monday
3
L. Mckisson - Agility Side (6:30 - 8Pm)
Monday
3
[AG300E] Pre-Competition Skills - Handling Sequences - Main Rings 1 & 2 (Mondays, 8:15 - 9:45pm)
Monday
3
Hanukkah (1st Day)
Tuesday
4
E. O’Carroll / Group - Obed Side (12:30-3pm)
Wednesday
5
T. Laswell Agility Ring (6:30 - 8 Pm )
Wednesday
5
P. Kavanagh (Make Up Class) Ring 1 & 2 (6:30 - 9 Pm)
Wednesday
5
[EL AG540] Agility Problem-Solving Privates - Agility Ring (Weds, Between 9 am - 5:30Pm)
Thursday
6
Flyball Make Up Class - Obed Side (7 - 9 PM)
Thursday
6
K. Meyer - Agility Side (9:30am-11:30am)
Thursday
6
[AG302] Advanced Handling Course Work - Main Hall (Agility Ring) (Mon, 8:15 - 9:45 Pm)
Thursday
6
Dog Star Agility Side (11:45 - 8:15pm)
Friday
7
K. Bobb - Obed Side (7 - 9:30 PM)
Friday
7
S Augat / Group Agility Ring (10AM- 12PM)
Friday
7
FYI- Oriole Dog Training Club Agility Trial, At The Danele Shipley Arena, Carroll Country Agricultu
Friday
7
Cynthia Hornor- Agility Side- (12-5Pm)
Friday
7
[EL AG510] Agility Run-Throughs (Fridays, 7 - 8pm)
Saturday
8
FYI- Oriole Dog Training Club Agility Trial, At The Danele Shipley Arena, Carroll Country Agricultu
Sunday
9
R. Kane/Foundations Class - Agility Side - Ring 2 (2-6 PM)
Sunday
9
FYI- Oriole Dog Training Club Agility Trial, At The Danele Shipley Arena, Carroll Country Agricultu
Monday
10
R. Kane/Group - Agility Side (7 - 9:30 PM)
Monday
10
Dr. Ziemski - Office only (1-6Pm)
Tuesday
11
Miles / group- Agility Side (10 am - 11:30 am)
Tuesday
11
R. Kane/Foundations Class - Agility Side - (8-10 PM)
Tuesday
11
D. Dessem -Agility Side (6:30-8Pm)
Tuesday
11
E. O’Carroll / Group - Obed Side (12:30-2:30 pm)
Wednesday
12
D.Dean -Agility Side (6-8:30 pm)
Wednesday
12
T. Laswell Agility Ring (6:30 - 8 Pm )
Wednesday
12
[EL AG540] Agility Problem-Solving Privates - Agility Ring (Weds, Between 9 am - 5:30Pm)
Wednesday
12
D.Dean Obed Side (6-8:30 pm)
Thursday
13
K. Meyer - Agility Side (9:30am-11:30am)
Thursday
13
Flyball Make Up Class - Obed Side (7 - 9 PM)
Thursday
13
Dog Star Agility Side (11:45 - 8:15pm)
Friday
14
Service Dog Training Class - Obedience Side (6:30 - 8 PM)
Friday
14
S Augat / Group Agility Ring (10AM- 12PM)
Friday
14
L. Grskovich - ORT set up (6:30-8:30pm)
Saturday
15
L. Grskovich - ORT ( All Day)
Sunday
16
R. Kane/Group - Agility Side (12 - 3 PM)
Monday
17
Long / Dean Obed Side & Loading Dock/ Blue Room ( 6:30 -9:30PM)
Monday
17
L. Mckisson - Seminar/Workshop (5 - 10pm)
Monday
17
F. Wynn - Agility Side (3:30 - 5 pm)
Monday
17
More Info
Less Info
See Catalog.
Monday
17
More Info
Less Info
See Catalog.
Tuesday
18
R. Kane/Group - Agility Side (8:15-9:45 PM)
Tuesday
18
D. Dessem -Agility Side (6:30-8Pm)
Wednesday
19
R. Kane/Foundations Class - Agility Side - (7-9:30 PM)
Wednesday
19
R. Kane - Blue Room All Day
Wednesday
19
[EL AG540] Agility Problem-Solving Privates - Agility Ring (Weds, Between 9 am - 5:30Pm)
Thursday
20
R. Kane/Foundations Class - Blue Rm - (all day)
Thursday
20
K. Meyer - Agility Side (9:30am-11:30am)
Thursday
20
Dog Star Agility Side (11:45 - 8:15pm)
Friday
21
K. Bobb - Obed Side (7 - 9:30 PM)
Friday
21
R. Kane/Foundations Class - Blue Rm - (all day)
Friday
21
G. Lape / group- Agility Side (10 am - 12 pm)
Friday
21
Winter Solstice
Friday
21
[EL AG510] Agility Run-Throughs (Fridays, 7 - 8pm)
Saturday
22
R. Kane/Foundations Class - Blue Rm - (all day)
Saturday
22
L. Mckisson / N. Morris - Agility Side (3-5:30 Pm)
Sunday
23
R. Kane/Foundations Class - Blue Rm - (all day)
Monday
24
R. Kane/Foundations Class - Blue Rm - (all day)
Tuesday
25
R. Kane/Foundations Class - Blue Rm - (all day)
Tuesday
25
Christmas
Wednesday
26
Canine Body Work Clinic - Office- (3:30 - 7 PM)
Wednesday
26
R. Kane/Foundations Class - Agility Side - (8-10 PM)
Wednesday
26
Kwanzaa (1st Day)
Wednesday
26
[EL AG540] Agility Problem-Solving Privates - Agility Ring (Weds, Between 9 am - 7:15Pm)
Thursday
27
T. Laswell Agility Ring (2-3:30 Pm )
Friday
28
R. Kane/Group - Agility Side (7-9:30 PM)
Friday
28
Service Dog Training Class - Blue Rm. (6:30 - 8 PM)
Friday
28
K. Bobb - Obed Side (7 - 9:30 PM)
Friday
28
Cynthia Hornor- Agility Side- (12-5Pm)
Friday
28
G. Lape / group- Agility Side (10 am - 12 pm)
Saturday
29
L. Mckisson / N. Morris - Agility Side (3-5:30 Pm)

 FaceBook